Neden "Çayım taze..."?

Aklıma geldiğinde içimi ısıtan bazı anlar vardır.
Bunlardan çocukluğuma dair hatırladığım; annemin, sabahtan akşama kadar sokaklarda oynadığımızda ve heryerimiz toz-kir içindeyken, bizi içeriye alma çabasıyla seslenişidir: "Çocuklaaar, hadi artık akşam soğuğu çıktı, içeriyeeeee!!!"
Artık akşam soğuğu çıkmıştır, bundan korunacağımız, ısınacağımız, temizleneceğimiz yuvaya çağrılmaktır bu. Güven verir, huzur verir, içimi dinginleştirir. O günlerde de, şimdi de...
Artık yetişkinim. Beni akşam soğuğu çıktığı için eve çağıran ses yok. Hâlâ zaman zaman akşam soğuğu çıkıp, üzerime bir hırka almam gerekse, içim ısınır, güvende ve huzurlu hissederim. Sanırım örgü örmeye başladığımdan beri, bu yüzden hep hırka örüyorum:)
Annem'e Sevgilerimle...

Gelelim bugüne...
Büyüyünce içimi ısıtan cümlelerden biri; telefonun ucundaki bir dosta,
"Çayım taze, sıcak simitleri al gel" demek...
Bu cümle benim için dostluk demek, huzur demek, paylaşmak demek, hadi gel demek, gel de iki lafın belini kıralım demek. Davet eden de olsan, edilen de, ne fark eder ki?
Çayım taze...
Hadi alın sıcak simitlerinizi, peynirlerinizi, gelin bloğuma, iki lafın belini kıralım :)

Heyyfi

7 Ağustos 2012 Salı

Üzüldüm, çok üzüldüm...

Bugün ilham kaynaklarımdan birini kaybettim. O'na biz Suzi derdik.
Her ne kadar gazete haberlerinde yaşının 83 olduğu söylensede, aslında 89. cu yaşını geçen hafta kutlamıştı. Suzi ilk tanıdığım zamanlarda, tüm ailesini yitirmiş, hayata yalnız devam eden, bastonla bile zor yürüyen, görmüş geçirmiş, başarılı bir Türk kadınıydı. Birkaç yıl önce sağlığına dikkat etmeye başlamış, tekrar yaşam enerjisini yükseltecek etkinliklerin ve sosyal ortamların içinde olmaya başlamıştı. Bu enerji, O'na bastonu bıraktırmıştı ve sağlığının pozitif yönde ilerlemesini sağlıyordu. O'nun hayata bu şekilde tutunması bize ilham veriyordu. Ta ki kırmızı ışık ihlali ile bu sabah, bir kamyonla çarpışarak aramızdan ayrılana kadar.
Geriye sadece hepimizin yüreğinde kocaman bir düğüm bırakıp gitti.
Nur içinde yat Suzi, Seni Seviyoruz...
Heyyfi

- Posted using BlogPress from my iPad

5 yorum:

 1. Çok teşekkür ederim. Kaza bu sabah Konak yolunda olmuş. İzmir'den çok sevdiğim ve saygı duyduğum biriydi... Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 2. başınız sağolsun,
  suzi nur içinde yatsın.
  herşey için bir sebep gerek,
  suzi'ninki de bir trafik kazası olmuş... yazık olmuş.
  sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Çok teşekkür ederim Asortik. Ne kadar güzel ifade etmişsin, gerçekten herşey için bir sebep gerekiyor. Hassasiyetin için tekrar çok teşekkür ederim. Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 4. her şeyin vakti,saati vardır ,onun azraili arabaymış,elden ne gelir ki.Başın sağı olsun ,Suzi aslında yaşıyoru sende,başka türlü nasıl öğrenirdik Suziyi.

  YanıtlaSil